Prijenos uživo

Petak, 19 Veljača 2016 12:07

Cedeviti treći uzastopni Kup Krešimira Ćosića

U finalu Kupa Krešimira Ćosića Cedevita je u prepunom Višnjiku pobijedila Zadar sa 74:70 i u spomenutom natjecanju osvojila svoj treći naslov zaredom i četvrti ukupno.

 

Do pobjede je Zagrepčane predvodio Fran Pilepić, koji je uz šut za tricu 5/8 upisao 17 poena. U završnici je vrlo važnu tricu zabio Nemanja Gordić, koji je ukupno ubilježio osam poena i dvije asistencije, a od ostalih igrača u redovima osvajača Kupa izdvojit ćemo još da je Marko Arapović uknjižio 11 poena i sedam skokova, Miro Bilan dodao je 10 poena, sedam skokova i četiri asistencije, a James White 10 poena, sedam skokova i tri asistencije.

Osim što je bio prvi strijelac, Pilepić se istaknuo po tome što je trice zabijao kad je Cedeviti najviše trebalo. On je povezao dvije trice na kraju treće četvrtine i Cedeviti uoči zadnjih 10 minuta donio vodstvo 57:49.

Jedino dvoznamenkasto vodstvo na utakmici Zagrepčani su dosegli kad je na otvaranju četvrte dionice Arapović s pet metara pogodio iz desnog kuta za vodstvo Cedevite 59:49, no Zadrani se tu nisu predali.

Kad je momčad Ante Nazora poslije zakucavanja u kontri Ivana Ramljaka došla na samo -4, Pilepić je na pet i pol minuta do kraja susreta pogodio tricu za 62:55 u korist Cedevite, a još važnija bila je njegova trica za vodstvo Zagrepčana 66:60.

Na 58.3 sekunde do završetka Ivan Marinković pogodio je koš i promašio dodatno slobodno bacanje, čime je Zadar približio na samo dva poena zaostatka. No, na 35 sekundi presudnu tricu preko ruke zabio je Gordić, koji je ključnu tricu ubacio i prošlogodišnjem finalu Kupa u Vukovaru (tada su također igrali Cedevita i Zadar).

Cedevita je tako otišla na 72:67 i, iako je u preostalom vremenu bilo još napetosti, Zadrani to više nisu uspjeli preokrenuti.

Što se tiče prvog poluvremena, Cedevita je uz 10 poena Whitea na veliki odmor otišla s vodstvom 36:32. Prva je četvrtina završena sa 17:17, a najveća prednost koju su Zagrepčani imali do velikog odmora bila je +6.

Zadrane je s 22 poena i tri skoka predvodio Marinković, a Delaš je upisao 13 poena i četiri asistencije.

Izjave

Ova publika je šesti igrač Zadra. Daje im dosta snage i ovdje nije lako igrati. Ja sam puno puta s Cibonom dolazio ovdje kad smo bili veliki favoriti. Uvijek je tu bilo teško i puno puta smo izgubili. Izuzetno mi je drago što smo Kup osvojili ovdje u Zadru pred 9.000 ljudi. To je fenomenalna stvar“, izjavio je poslije utakmice presretni trener Cedevite Veljko Mršić. “Od početka smo se postavili autoritativno i kontrolirali smo cijelo vrijeme utakmicu. Ovdje nije lako dobiti. Ja to dobro znam i sretni smo.

S Pilepićem je danas Mršić bio posebno zadovoljan: “Dao je ono što od njega tražimo. Igramo za njega, on je tu da izlazi iz bloka i šutira i danas je to dobro radio.

Sam Pilepić je također dao svoj komentar: “Lopta nam je zaista dobro išla. Igrali smo čvrstu i koncentriranu obranu. U napadu smo dijelili loptu, stvarali višak, tražili slobodne igrače i ja sam bio samo rezultat dobre igre u napadu. Danas je zaista bilo prekrasno igrati. Nisam još doživio ovakvu atmosferu u Hrvatskoj. Igrao sam već u Zadru, no pošto se danas igralo za trofej, bilo je doista posebno.

Iako je Zadar cijelo vrijeme blizu, Cedevita je odigrala pametnu utakmicu.

Bili smo odlučni. Htjeli smo pobjedu i što je najvažnije, nismo imali crnih rupa. Nismo dozvolili da nam Zadar radi serije, kao što je to bio slučaj u dvije utakmice kad smo protiv njih izgubili ove sezone u ABA ligi. Danas je presudila velika koncentracija i velika želja“, dodao je Pilepić.

Kapetanu Miri Bilanu ovo nije prvi trofej s Cedevitom, no prvi je s njim kao kapetanom momčadi.

Ovo mi je četvrti Kup, ali ovaj je specifičan. Prvi put ću ja podići pehar i to mi jako puno znači. Zahvalio bih se i čestitao cijelom stožeru, Upravi i svim svojim suigračima“, rekao je Bilan. “Ovo je bila stvarno jedna prava finalna utakmica. Napravili smo točno ono što smo i željeli prije početka. Htjeli smo kontrolirati utakmicu svih 40 minuta i mislim da smo to uspjeli. Nismo dozvolili Zadru neku seriju od kojih oni žive, pogotovo u ovakvoj atmosferi. Pohvalio bih i njih. Stvarno su danas bili sjajni i odlično su vođeni. No, mislim da smo mi na kraju zasluženo pobijedili.

Prije svega čestitam Cedeviti na osvojenom trofeju. Mislim da su zasluženo osvojili ovaj naslov, da su pokazali kvalitetu rostera. Ono što sam ja krivo procijenio, odnosno smatrao sam da se ova utakmica neće riješiti vanjskim šutom, ali se ipak riješila i tu su oni pokazali još jednu dodatnu kvalitetu.. Što se tiče mog tima, kada protiv euroligaša, ekipe it Top 16, izgubiš prednost i dva posjeda, ne možemo ništa reći. Ono što mene raduje, to je da je moja momčad pokazala da ima veliki prostor za napredovanje i da moramo i dalje raditi još jače u tom smjeru da opet ispravimo svoje nedostatke. Ono što bode u oko iz ovog susreta jest da je svaka ničija lopta išla njima, a to je jedan pokazatelj iskustva igranja ovih utakmica i još jedan od pokazatelja da je taj tim možda više želio pobjedu, odnosno da je moj tim bio više impresioniran situacijom. Neki igrači su zaista prvi put u ovoj situaciji, u ovom ambijentu i sigurno da su bili impresionirani – neki i jučer i danas da bi možda dali ono što mogu. Ono što sam rekao svojim igračima je da smo mi pokazali da možemo i da imamo veliki prostor za napredak i da se jednostavno od prvog treninga idemo dalje uhvatiti u se koštac s onim što nije bilo dobro. Moramo mijenjati navike i moramo prvo treningom dobiti teške automatizme da bi u ovakvim situacijama kudikamo bolje reagirali i to nam je i cilj – da budemo što bolji kako sezona ide kraju.” - Ante Nazor, trener KK Zadar

“Kraljević se žalio na leđa, ali bez obzira, prije nije bio pravi. Da je bio sto posto ‘fit’ ubacio bi ga sigurno, jer je on dosta toga napravio u pojedinim segmentima igre, ali nije to bio Kraljević kakvoga smo mi naviknuli gledati zadnjih par kola kad je ušao u formu, i već kad nisi pravi i žališ se na leđa, onda je moja procjena bila da u vatru ide Marinković koji je odigrao odlično, osim što nije imao koncentraciju na liniji slobodnih bacanja. On je mlad igrač i to je stvar koju mora rješavati i napredovati.”

“Rekao sam vam – jučer je igrač dao koševe, a danas neće moći, danas će igra morati davati koševe. To je ono što je u ovom susretu dao Lovre Bašić u pronalaženju igrača na jakom rolu i doveo jednu dimenziju protoka više. Nažalost tu više nismo imali raspoloženih igrača da taj sistem držimo do kraja.”

www.crosarka.com